Nasza dzielnica - Kostuchna

Kostuchna – Dzielnica Katowic w południowym zespole dzielnic. Graniczy ona z dzielnicami Piotrowice-Ochojec,Zarzecze,Podlesie,Murcki oraz z miastami Mysłowice, Tychy. Ma ona charakter podmiejski, mieszkaniowo-przemysłowy.
Jej powierzchnia wynosi 8,59km² a liczba mieszkańców 8 233.

1. Historia
    Osada Kostuchna powstała wXVIIw. pomiędzy wsiami Podlesie i Piotrowice, na terenie obfitującym w rudy żelaza. W 1629 r. istniała karczma prowadząca sprzedaż piwa z browarów książęcych. W XVIIIw. zaczęli się osiedlać robotnicy leśni i chałupnicy.
    W XIXw. Kostuchna była osadą typowo wiejską, część jej mieszkańców znalazła jednak zatrudnienie w pobliskich kopalniach Emanuelssegen (późniejszej Murcki) i Böer (późniejszej Boże Dary).
    Szybki rozwój tej ostatniej spowodował znaczny wzrost zatrudnienia (w 1913r. pracowało w niej 1100 robotników) i dalszy napływ ludności do Kostuchny, także pochodzenia niemieckiego.

2. Okres międzywojenny
    W 1933 roku w Kostuchnie sławny polski wynalazca Tadeusz Sendzimir zbudował cynkownię stosującą pierwszą w świecie linię technologiczną ciągłego wyżarzania i cynkowania blach stalowych na skalę przemysłową wykorzystującą tzw. proces Sendzimira. Zakład ten po raz pierwszy umożliwiał cynkowanie w sposób który nie generował trujących oparów i wyziewów kwasów.

3. Okres powojenny
    Po II wojnie światowej już w lutym 1945r. wznowiła pracę Kopalnia "Boże Dary", zbudowano także górnicze osiedle domków fińskich.W okresie 1924–1951 Kostuchna należała do gminy Piotrowice, w latach 1951-1954 przyłączona do Katowic.W 1967r. uzyskała samodzielność i prawa miejskie. W 1973r. przyłączono do niej gminę Podlesie i Zarzecze. W latach 1973-1975 miasto było siedzibą gminy Kostuchna. Ponownie włączona do Katowic w 1975 r.

17 Listopada 2002r. w dniu 80. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski przy kościele parafialnym w Kostuchnie odsłonięto odbudowany Pomnik Powstańców Śląskich - mieszkańców Kostuchny. Kształt pomnika i napis: "Na pamiątkę 16 lipca 1922 roku" są zgodne z pierwowzorem. Dodatkowo na pomniku umieszczono imiona i nazwiska 85 powstańców śląskich-mieszkańców Kostuchny.

4. Archiwalne zdjęcia zrobione w Kostuchnie

Osiedle - Boerschacht (kiedyś)                       Osiedle "Boże Dary" i hałda KWK Murcki-Staszic

Dworzec Kolejowy w Kostuchnie (Kiedyś)           Opuszczony dziś dworzec Kolejowy.

Zawodnicy lokalnej drużyny "Górnik" Kostuchna, w tle znajdują się 3 kominy KWK Murcki oraz budynek dzisiejszej przychodni lekarskiej.