Klub sportowy "Górnik" Murcki

Klub sportowy z Katowic, dzielnicy Murcki. Założony między 1921 a 1925 rokiem.
Jako osobny klub przestał istnieć w 1977 roku. 
Z połączenia klubów Górnika Kostuchna Górnika Murcki powstał "Klub Sportowy Murcki-Kostuchna Górnik Katowice"​​​

Po II wojnie światowej oprócz drużyny piłkarskiej klub posiadał także:

 • Sekcje hokeja na lodzie - Powstała w 1955 roku.Poprzez pomoc kopalni Murcki bardzo szybko hokej stał się pierwszoplanową dyscypliną sportu w Murckach. Po 9 latach od powstania, w 1964 roku, klub odniósł największy sukces w swojej historii - awans do najwyższej ligi hokeja na lodzie.
  ​​
 • Sekcje Rugby - Istniała w latach 1955-57. Powstała jako pierwsza w Polsce po II wojnie światowej, jej twórcą był Franciszek Liszka
   
 • Sekcje Piłki ręcznej - Powstała w 1962 roku. Jej największym sukcesem był awans do II ligi oraz występ w ćwierćfinale Pucharu Polski.
   
 • Sekcje Saneczkarstwa - Zawodowa sekcja saneczkarstwa, podobnie jak sekcja rugby, istniała bardzo krótko w latach 60 tych. Murcki miały swój tor saneczkowy - nieistniejący już tor saneczkowy znajdował się w rejonach dzisiejszego Rezerwatu Przyrody, na wzgórzu Wandy.
   
 • Sekcje strzelectwa Sportowego - Obiekt - strzelnicę kulową w Murckach wybudowano w 1970 roku. Oficjalne otwarcie, oraz 1 zawody nastąpiło w 1971r. Sekcja działa nadal i jako jedyna może dziś sie pochwalić sukcesami.
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości